HES301G400U3C HES301G400U3C
HES301G400U3C
Part Number
HES301G400U3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 300UF 400V SCREW
Data sheet
HES301G400U3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance0%, +50%
    Capacitance300 µF
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.706 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)275mOhm @ 120Hz