HES162G350V4C HES162G350V4C
HES162G350V4C
Part Number
HES162G350V4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1600UF 350V SCREW
Data sheet
HES162G350V4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance0%, +50%
    Capacitance1600 µF
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.888 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)62mOhm @ 120Hz