HES142G350W5C HES142G350W5C
HES142G350W5C
Part Number
HES142G350W5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1400UF 350V SCREW
Data sheet
HES142G350W5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance0%, +50%
    Capacitance1400 µF
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.626 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm @ 120Hz