HES132G400V4C HES132G400V4C
HES132G400V4C
Part Number
HES132G400V4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1300UF 400V SCREW
Data sheet
HES132G400V4C.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
HES
    Specifications
    SeriesHES
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance0%, +50%
    Capacitance1300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.642 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)66mOhm @ 120Hz