HES112G350V3C HES112G350V3C
HES112G350V3C
Part Number
HES112G350V3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1100UF 350V SCREW
Data sheet
HES112G350V3C.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
HES
    Specifications
    SeriesHES
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance0%, +50%
    Capacitance1100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.92 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)99mOhm @ 120Hz