DCMX412U300CC2B
DCMX412U300CC2B
Part Number
DCMX412U300CC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4100UF 300V SCREW
Data sheet
DCMX412U300CC2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
DCMX
    Specifications
    SeriesDCMX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance4100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated300 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C