DCMX333U075DC2B
DCMX333U075DC2B
Part Number
DCMX333U075DC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33000UF 75V SCREW
Data sheet
DCMX333U075DC2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance33000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C