DCMX262T400BF2B
DCMX262T400BF2B
Part Number
DCMX262T400BF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2600UF 400V SCREW
Data sheet
DCMX262T400BF2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C