DCMX242U350BC2B
DCMX242U350BC2B
Part Number
DCMX242U350BC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2400UF 350V SCREW
Data sheet
DCMX242U350BC2B.pdf
Series
DCMX
    Specifications
    SeriesDCMX
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance2400 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C