DCMX174U040CF2B
DCMX174U040CF2B
Part Number
DCMX174U040CF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 170000UF 40V SCREW
Data sheet
DCMX174U040CF2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance170000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C