DCMX144U075DG2B
DCMX144U075DG2B
Part Number
DCMX144U075DG2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 140000UF 75V SCREW
Data sheet
DCMX144U075DG2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance140000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)8.687" (220.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C