DCMX134U050CD2E
DCMX134U050CD2E
Part Number
DCMX134U050CD2E
Manufacturer
Description
CAP ALUM 130000UF 50V SCREW
Data sheet
DCMX134U050CD2E.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance130000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.687" (119.05mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C