DCMC912T200BE2A
DCMC912T200BE2A
Part Number
DCMC912T200BE2A
Manufacturer
Description
CAP ALUM 9100UF 200V SCREW
Data sheet
DCMC912T200BE2A.pdf
Series
DCMC
    Specifications
    SeriesDCMC
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance9100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.187" (131.75mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C