DCMC822T250CC2B
DCMC822T250CC2B
Part Number
DCMC822T250CC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8200UF 250V SCREW
Data sheet
DCMC822T250CC2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency13 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency16.38 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)20.8mOhm @ 120Hz