DCMC813U050CJ2B
DCMC813U050CJ2B
Part Number
DCMC813U050CJ2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 81000UF 50V SCREW
Data sheet
DCMC813U050CJ2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance81000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.687" (93.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency17.024 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10.3mOhm @ 120Hz