DCMC802T150DF2B
DCMC802T150DF2B
Part Number
DCMC802T150DF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8000UF 150V SCREW
Data sheet
DCMC802T150DF2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
DCMC
    Specifications
    SeriesDCMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance8000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C