DCMC773U075CF2B
DCMC773U075CF2B
Part Number
DCMC773U075CF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 77000UF 75V SCREW
Data sheet
DCMC773U075CF2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance77000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency19 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency21.28 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)11.2mOhm @ 120Hz