DCMC743U063CE2B
DCMC743U063CE2B
Part Number
DCMC743U063CE2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 74000UF 63V SCREW
Data sheet
DCMC743U063CE2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance74000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)5.187" (131.75mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C