DCMC742T160BB2M
DCMC742T160BB2M
Part Number
DCMC742T160BB2M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 7400UF 160V SCREW
Data sheet
DCMC742T160BB2M.pdf
Series
DCMC
    Specifications
    SeriesDCMC
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance7400 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.187" (80.95mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C