DCMC692T200BC2B DCMC692T200BC2B
DCMC692T200BC2B
Part Number
DCMC692T200BC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6900UF 200V SCREW
Data sheet
DCMC692T200BC2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance6900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.22mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.222 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)28.5mOhm @ 120Hz