DCMC682T250BF2B DCMC682T250BF2B
DCMC682T250BF2B
Part Number
DCMC682T250BF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 250V SCREW
Data sheet
DCMC682T250BF2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.22mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.994 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)21.2mOhm @ 120Hz