DCMC682M400DF5H
DCMC682M400DF5H
Part Number
DCMC682M400DF5H
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Data sheet
DCMC682M400DF5H.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C