DCMC682M250DC2BS
DCMC682M250DC2BS
Part Number
DCMC682M250DC2BS
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
Data sheet
DCMC682M250DC2BS.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C