DCMC681T450AC2B DCMC681T450AC2B
DCMC681T450AC2B
Part Number
DCMC681T450AC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 680UF 450V SCREW
Data sheet
DCMC681T450AC2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.500" (12.70mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.76 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)169.5mOhm @ 120Hz