DCMC562M200BD5M
DCMC562M200BD5M
Part Number
DCMC562M200BD5M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 200V SCREW
Data sheet
DCMC562M200BD5M.pdf
Series
DCMC
    Specifications
    SeriesDCMC
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.687" (119.05mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C