DCMC533U035BB2B
DCMC533U035BB2B
Part Number
DCMC533U035BB2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 53000UF 35V SCREW
Data sheet
DCMC533U035BB2B.pdf
Series
DCMC
    Specifications
    SeriesDCMC
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance53000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.187" (80.95mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.992 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)15.9mOhm @ 120Hz