DCMC472T250BC2B DCMC472T250BC2B
DCMC472T250BC2B
Part Number
DCMC472T250BC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 250V SCREW
Data sheet
DCMC472T250BC2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.22mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.214 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)31.5mOhm @ 120Hz