DCMC462T200EC2B
DCMC462T200EC2B
Part Number
DCMC462T200EC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4600UF 200V SCREW
Data sheet
DCMC462T200EC2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance4600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.750" (19.05mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.144 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)31.3mOhm @ 120Hz