DCMC392T500DF2B
DCMC392T500DF2B
Part Number
DCMC392T500DF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 500V SCREW
Data sheet
DCMC392T500DF2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.732 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)37.5mOhm @ 120Hz