DCMC392T400DJ2E
DCMC392T400DJ2E
Part Number
DCMC392T400DJ2E
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 400V SCREW
Data sheet
DCMC392T400DJ2E.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)3.687" (93.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C