DCMC392M500DF2FS DCMC392M500DF2FS
DCMC392M500DF2FS
Part Number
DCMC392M500DF2FS
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Data sheet
DCMC392M500DF2FS.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C