DCMC352T200BC2B DCMC352T200BC2B
DCMC352T200BC2B
Part Number
DCMC352T200BC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3500UF 200V SCREW
Data sheet
DCMC352T200BC2B.pdf
Series
DCMC
    Specifications
    SeriesDCMC
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.22mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C