DCMC332M400CC5F
DCMC332M400CC5F
Part Number
DCMC332M400CC5F
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Data sheet
DCMC332M400CC5F.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C