DCMC312T400CC2B
DCMC312T400CC2B
Part Number
DCMC312T400CC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3100UF 400V SCREW
Data sheet
DCMC312T400CC2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
DCMC
    Specifications
    SeriesDCMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.049 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)42.8mOhm @ 120Hz