DCMC292T350DF2D
DCMC292T350DF2D
Part Number
DCMC292T350DF2D
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2900UF 350V SCREW
Data sheet
DCMC292T350DF2D.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C