DCMC282T300BJ2B
DCMC282T300BJ2B
Part Number
DCMC282T300BJ2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2800UF 300V SCREW
Data sheet
DCMC282T300BJ2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated300 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.687" (93.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.182 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)55.5mOhm @ 120Hz