DCMC263U075EC2B
DCMC263U075EC2B
Part Number
DCMC263U075EC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 26000UF 75V SCREW
Data sheet
DCMC263U075EC2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance26000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.750" (19.05mm)
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency10.08 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)22.3mOhm @ 120Hz