DCMC244U050DP2D
DCMC244U050DP2D
Part Number
DCMC244U050DP2D
Manufacturer
Description
CAP ALUM 240000UF 50V SCREW
Data sheet
DCMC244U050DP2D.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance240000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.937" (150.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency30.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency31.71 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)5.4mOhm @ 120Hz