DCMC233U100BD2B
DCMC233U100BD2B
Part Number
DCMC233U100BD2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 23000UF 100V SCREW
Data sheet
DCMC233U100BD2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance23000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.687" (119.05mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.336 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)17.7mOhm @ 120Hz