DCMC233U050DC2A
DCMC233U050DC2A
Part Number
DCMC233U050DC2A
Manufacturer
Description
CAP ALUM 23000UF 50V SCREW
Data sheet
DCMC233U050DC2A.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance23000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C