DCMC232T400BD2B
DCMC232T400BD2B
Part Number
DCMC232T400BD2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2300UF 400V SCREW
Data sheet
DCMC232T400BD2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.687" (119.05mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.144 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)59.3mOhm @ 120Hz