DCMC223M160DE5F
DCMC223M160DE5F
Part Number
DCMC223M160DE5F
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 160V SCREW
Data sheet
DCMC223M160DE5F.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.187" (131.75mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C