DCMC222T400CB5F
DCMC222T400CB5F
Part Number
DCMC222T400CB5F
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 400V SCREW
Data sheet
DCMC222T400CB5F.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
DCMC
    Specifications
    SeriesDCMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.187" (80.95mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C