DCMC204U016BC2B
DCMC204U016BC2B
Part Number
DCMC204U016BC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 200000UF 16V SCREW
Data sheet
DCMC204U016BC2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
DCMC
    Specifications
    SeriesDCMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance200000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency17.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency19.488 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)7.5mOhm @ 120Hz