DCMC193U075BB2B DCMC193U075BB2B
DCMC193U075BB2B
Part Number
DCMC193U075BB2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 19000UF 75V SCREW
Data sheet
DCMC193U075BB2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance19000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.22mm)
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.187" (80.95mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.2 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)21.4mOhm @ 120Hz