DCMC183T160BF2B DCMC183T160BF2B
DCMC183T160BF2B
Part Number
DCMC183T160BF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 18000UF 160V SCREW
Data sheet
DCMC183T160BF2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance18000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency16.576 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)14.9mOhm @ 120Hz