DCMC172T500CC1B
DCMC172T500CC1B
Part Number
DCMC172T500CC1B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1700UF 500V SCREW
Data sheet
DCMC172T500CC1B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C