DCMC154U6R3BH2B
DCMC154U6R3BH2B
Part Number
DCMC154U6R3BH2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 150000UF 6.3V SCREW
Data sheet
DCMC154U6R3BH2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance150000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)2.687" (68.25mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.992 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9.9mOhm @ 120Hz