DCMC152T400BJ5M
DCMC152T400BJ5M
Part Number
DCMC152T400BJ5M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 400V SCREW
Data sheet
DCMC152T400BJ5M.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.687" (93.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C