DCMC134U063DE2B
DCMC134U063DE2B
Part Number
DCMC134U063DE2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 130000UF 63V SCREW
Data sheet
DCMC134U063DE2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance130000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.187" (131.75mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency23 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency24.15 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)8.8mOhm @ 120Hz